2020. szeptember 28., hétfő

Edvard Grieg - Peer Gynt (Melodia) Made In USSR Digital transfer noise cleaning and mixed, at Audio Design Studio 2020 th.

 

Original Coover Melodya

Conductor:

Jevgenyij Fjodorovics Szvetlanov

Евгéний Фёдорович Светлáнов

1928. szept 6. - 2002. május 3.

Szvetlanov Moszkvában született és a moszkvai Konzervatóriumban karmesternek tanult. 1955-től a Nagy Színházban dirigált , 1962-ben kinevezték ott vezető karmesternek. 1965-től a Szovjetunió Állami Szimfonikus Zenekarának  vezető karmestere volt. (wikipedia)

----------------------





Gennagyij Nyikolajevics Roždesztvensky
 
Генна́дий Никола́евич Рожде́ственский
1931. május 4. - 2018. június 16.

Original Lp Label Melodya






Amerikában kiadott album 
Sajnos az eredeti orosz lemezborító és cimke, nem volt használható
ezért ezt a példányt választottam.
(Discogs.com)

Ez az album is megjelent már itt 2015-ben de kölcsön kaptam egy kicsit jobb állapotban levő lemezt átírásra. A lemez kissé jobb állapotban volt, mint a régebbi válzozat, viszont a borító az teljesen leharcolt, a lemezcimke pedig ráragasztott, kézzel írt, matricát kapott. Így hát kerestem egy használható borítót, ami egyezik az eredeti tartalommal.

Az archívumban a vágatlan, eredeti hanganyag is benne van! 
Ez úton is köszönet, a discogs.com archiv anyagáért.


Download     01    02    03    04    05    06


Edvard Grieg - Peer Gynt (Melodia) Made In USSR

Peer Gynt Two suites from music to H. Ibsen's drama

Suite No.1. Op. 46  I.  II.  III. IV.

01 - Edvard Grieg  Peer Gynt - Morning, Romantical Serenade
02 - Edvard Grieg  Peer Gynt - Deat of Aase
03 - Edvard Grieg  Peer Gynt - Anita's Dance
04 - Edvard Grieg  Peer Gynt - In The Hall of The Mountain King

Suite No.2. Op. 55  I.  II.  III. IV.

05 - Edvard Grieg  Peer Gynt - Abduction and Ingrid's Lament
06 - Edvard Grieg  Peer Gynt - Arab Dance
07 - Edvard Grieg  Peer Gynt - Peer Gynt's Home Coming
08 - Edvard Grieg  Peer Gynt - Solveig's Song

Lyric Suite. Op. 54.

09 - Edvard Grieg  Peer Gynt - Sheperd Boy
10 - Edvard Grieg  Peer Gynt - Norwegian Peasant March
11 - Edvard Grieg  Peer Gynt - Nocturne
12 - Edvard Grieg  Peer Gynt - March of The Dwarfs
13 - Original digital transfer Side A Side B  (44 KHz 16 bit)

Moscow Radio Large Symphonyc Orchestra
Conductor: Gennagyij Nyikolajevics Roždesztvensky

------

Edvard Hagerup Grieg (Bergen1843június 15. – Bergen, 1907szeptember 4.) norvég zeneszerző és zongoraművész.

Kezdetek

Apja, Alexander Grieg gazdag, skót származású kereskedő. Anyja, Gesine Judith Hagerup zenész és költő egy jónevű bergeni családból. Hatéves korában anyjától tanult zongorázni; ahogy előbbre haladt tanulmányaiban, MozartBeethovenWeber és Chopin műveket tanult. Már ekkor szeretett órákon át kísérletezni a zongorával.

Iskolái

Grieg nem szerette az intézményes életet, az iskolába kerülve lázadozott és több szökési kísérlete volt. Az iskolában persze gúnyolták szeszélyessége és zenei próbálkozásai miatt. De 15. születésnapján fordulat következett. A Grieg családot meglátogatta Ole Bull, az "északPaganinije", Norvégia büszkesége. Edvard játéka nagyon megtetszett Bullnak, így erősködött, hogy legyen a fiúból zenész. Így szüleit meggyőzve a következő októberben Lipcsébe ment tanulni. Grieg később így nyilatkozik lipcsei tanulóéveiről: "olyan bután hagytam el az iskolát, ahogy oda beléptem." Első lipcsei tanára, Louis Plaidy volt, aki a fiatal romantikussal zongoragyakorlatokat végeztetett. Olyan zeneszerzőktől, mit Muzio ClementiFriedrich Kuhlau és Czerny, akiket Grieg szívből utált. Tanult még Moschelesnél is, (aki Mendelssohn közeli barátja volt), de ő is Chopin helyett Mozartot tanított. Carl Reinecke volt a zeneszerzéstanára, vonósnégyes és szimfonikus zenének az írását követelte, megelőző gyakorlat nélkül. Moritz Hauptmann, egyik zongoratanára "kiemelkedő zongoristának", "legjobb tanulómnak" nevezte Grieget.

A fiatal zeneszerző

1862-ben befejezve a lipcsei tanulmányokat, Grieg hazatért. Koncertet adott Bergenben, előadta Moscheles etűdjeit, egy Beethoven-szonátát ésNégy zongoradarabjából (op. 1) hármat. Grieg Koppenhágába utazott, ami az akkori norvég kulturális élet központja volt. Itt ismerkedett meg elismert skandináv zeneszerzőkkel, mint Niels Gade és J. P. E. Hartmann. Hartmann hatására érdeklődni kezdett az északi legendák iránt. Itt találkozott unokatestvérével, a szintén bergeni születésű Nina Hageruppal. Rögtön egymásba szerettek, 1864 júliusában eljegyezték egymást. Eljegyzési ajándékul született Hans Christian Andersen Szeretlek téged versére írt lírai dala.
Új barátja Rikard Nordraak magával ragadta Grieget. Együtt lelkesedtek minden iránt, ami norvég, a sagák, a hegyek, a fjordok, a falusi emberek iránt. Ennek a lelkesedésnek a gyümölcse az Euterpe társaság, amelyet Nordaakkal és más zeneszerzőkkel hoztak létre a skandináv zene felkarolására.
Grieg számára küldetése világos lett, zenéjében kifejezésre akarta juttatni Norvégia szellemét, de még sokáig utazott Európában. A kulturális élet számos vezetőjével találkozott, köztük Liszttelés Ibsennel. Olaszországi útja során érte Nordaak halálhíre. Barátja tiszteletére belefogott Gyászinduló Rikard Nordraak emlékére című művébe.

Visszatérés Norvégiába


Eilif Peterssen portréja
Visszatérve Norvégiába, Christianiában telepedett le. Nehezen talált munkát. 1866október 15-én megszervezett egy történelmi eseménynek számító hangversenyt (ekkor Norvégia Svédországhoz tartozott), ahol csak norvég zene szerepelt: Nordaak néhány dala, Grieg néhány zongoradarabja és első hegedűszonátája. A hangverseny nagy sikert aratott, Grieg a "norvég zene új csillaga" lett.
1867 januárjában megindította a norvég zeneakadémiát és a Filharmóniai Társaság zenekarának vezetője lett.
1867 júniusában Grieg és Nina Hagerup összeházasodtak, a nyarat Dániában töltötték, ahol Grieg megkomponálta az a-moll zongoraversenyt, mely a norvég romantika jelképévé vált. Tavasszal megszületett első gyermekük; Alexandra, (1868április 10-én).
1868 végén levelet kapott Liszt Ferenctől, amelyben Liszt méltatta hegedűszonátáját, továbbá meghívta Weimarba. Grieg, sajnos azonnal nem tudott elmenni Weimarba, mert Dániában és Norvégiában már kitűzték új művének premierjét, azután családjával együtt Landásban nyaralt. Landásban Grieg rábukkant egy népzenei könyvre, Ludvig Mathias LindemanHegyi dallamok, régi és új, amelynek hatása további pályájára szempontjából igen jelentős volt.
1870 februárjában Rómában találkozott Liszttel. Liszt az a-moll zongoraverseny bravúros leblattolása után megindultan biztatta a zeneszerzőt további komponálásra.

Peer Gynt és sikerei

1874-ben Henrik Ibsen levelében felkérte a Peer Gynt című dráma megzenésítésére. Grieg nagy kihívásnak tekintette a művet, nehezen szánta rá magát. Végül 1876 januárjában elkészült a 22 tételes partitúra.
1877 nyarán családjával Hardanger vidékére utaztak, Lofthusba, ahol barátaik vendégházában laktak. Grieg maga egy fjord menti magányos kunyhóban lakott, ahol a vidéki béke és csend ösztönzőleg hatott alkotókedvére. Itt komponált egy év leforgása alatt egy vonósnégyestHegyi szolga című (két kürtre, vonósokra és baritonhangra írt) művét, továbbá korálzenét.
A következő években sikerei megsokasodtak, a Hegyi szolga premierjén maga a király is megjelent. Nagy népszerűségének köszönhetően, sokat turnézott külföldön: WeimarDrezdaLipcse,MeiningenBreslauKölnKarlsruheFrankfurt am MainArnhemHágaRotterdamAmszterdamPrágaVarsóPárizs.
A Bergen melletti, Troldhaugenen (Trollok dombja) építette fel házát, ahol 1885-től élete utolsó évéig lakott. 1885 után a legkülönbözőbb elismeréseket kapta: oxfordi és cambridge-i egyetem zenei díszdoktora, az Institut de France tagja, Orange-Nassau rend lovagja.
1898-ban ő szervezte meg a Bergenben rendezett norvég zene fesztiválját. Grieg pályája csúcsának tekintette a fesztivált, igazi norvég zeneszerzőnek érezte magát.

Utolsó évei


Grieg nyughelye a sziklafalban, Troldhaugen közelében (Norvégia)
1906-ban megírta a Fire salmer (Négy zsoltár) című művét, amely az utolsó olyan mű volt, amely a norvég népzenéből táplálkozott. Egészsége hanyatlani kezdett, a Troldhaugenről el kellett költöznie egy kristianiai szállodába. 1907 nyarán Leedsbe hívták egy fesztiválra. Utazás közben szívrohamot kapott, bevitték egy bergeni kórházba. Másnap reggel, álmában halt meg.
Ravatalánál több ezren búcsúztak, köztük külföldi méltóságok és a zenei világ képviselői. A hamvait tartalmazó urnát a Troldhaugen fjordjára néző sziklában helyezték végső nyugalomra. Nem véstek rá sírfeliratot.
( Source: Wikipedia )

2020. szeptember 15., kedd

Szalmaláng - Breitner János dalai LP 1976 Digital transfer, noise cleaning and mixed, at Audio Design Studio home sound recording studio 2020 th.






Download   01    02    03

Ez az album valamikor 2008 táján került fel erre az oldalra, egy eléggé viseltes minőségben levő lemez átirata alapján.
Most sikerült belőle egy jobb állapotú lemezhez jutni, így most ez került fel ismét, egy kicsit jobb minőségben.

Meg kellene kérdezni egy zeneszociológust: hogyan vált slágerré egy-egy táncdal abban az időben, mikor még nem volt televízió, nem volt táncdalfesztivál, nem voit zsűri és népszavazás, se magnó, sőt rádió is alig: ugyanis Breitner János dalai éppen negyven évvel ezelőtt kezdték el „sláger” pályafutásukat. Breitner János a képzett tánczeneszerzők közé tartozik: zeneszerzést tanult, közgazdasági doktorátust szerzett, több nyelvet is megtanult és valóságos professzora lett a magaválasztotta műfajnak, melyet egyéni módon gazdagított. Kitalálta a táncritmusú sanzont, a lírai hangvételű szöveg és a szigorú táncritmus olyan szerencsés találkozását, mely az első hallásra bevésődött az emlékezetbe s oly erősen, hogy onnan évtizedek sem tudták kilopni.. . Első táncdalszerzeménye 1934-ben jelent meg, melyet jó néhány követett, de a háború élbeszakította munkáját. 1945-ben mint a háború utáni első operettet mutatták be „Pitymalat” című zenés vígjátékát. Nagy siket aratott táncdalait és chansonjait a rádió naponta sugározta s számos lemez is készült az akkor működő hangiemeztársaságoknál. 1949-ben kezdi el énektanulmányait, hogy a későbbiekben saját maga adja elő dalait. Igen sok szerzői estet tartott Budapesten és vidéken, valamint külföldön. 1957 óta 25 alkalommal járt külföldon, ahol magyar, német, olasz, angol, lengyel nyelven énekelte saját szerzeményeit és a vilagslagereket. Művei népszerűségére jellemző, hogy 1947-ig hanglemezei 1.800.000 példányban jelentek meg s ezeken mintegy 500 mű hallható. 1974-ben 40 éves zeneszerzői jubileumára a Zeneműkiado Vállalat Breitner-albumot jelentetett meg, s ekkor kapta meg kiemelkedő művészi tevékenységéért a Szocialista Kultúráért kitüntetést.




01. Szalmaláng (közr.még: Sárosi Katalin) [Breitner/Szenes]
02. Kis Katóka, ilyen ez az élet (közr.még: Vámosi János) [Breitner]
03. Öreg fiú dala (közr.még: Breitner János) [Breitner/Király]
04. Akit én szeretek (közr.még: Koós János) [Breitner/Szenes]
05. Veled is megtörténhet egyszer (közr.még: Harangozó Teréz) 
[Breitner/Z.Horváth]
06. Szép szenyorita (közr.még: Korda György) [Breitner/Gedeon]
07. Mindenkit elfelednek egyszer (közr.még: Koós János) [Breitner/Szenes]
08. Én hálás szívvel köszönöm (közr.még: Harangozó Teréz) [Breitner/Szenes]
09. Dal a nyugdíjasokról (közr.még: Breitner János) [Breitner/Z.Horváth]
10. Boldog az az ember (közr.még: Korda György) [Breitner/Szenes]
11. Lehet, hogy túlságosan szerettelek (közr.még: Sárosi Katalin) [Breitner/Szenes]
12. Te sem vagy különb a többinél (közr.még: Vámosi János) [Breitner/Szenes]
The question ougit to bé put to amusic sociolo-’ gist how a song became a hit at the time when there was no television, no dance song festivals with juries and popular votes, no tape-recorders, not even more than the firsk steps in the career of radio broadcasting. The songs of János Breitner, for example, started their career as hits just forty years ago. János Breitner belongs to the quaiifiéd dance song composers: he studied composition, took a doctor’s degree in economics, learnt to speak several langUage and became a veritable professor in the genre he choose for himself, and which he has enriched in an individual manner, by inventing the chanson of a dance rhythm, a fortunate encounter of lyrical words and strict dance rhythm which at first hearing becomes imprinted on the mind, and indeed so forcefully that decades have not been enough to erase them from poular memory.
His first dance song appeared in 1 934, and was followed by a good many more, the war, however, interrupted his work. In 1945 his “Quail” was the first post-war operetta to be staged. His highly successful dance songs and chansons were broadcast many times daily by the Hungarian Radio and recorded by the record companies. In 1949 János Breitner started vocal tudies and later on he himself also performed his songs. He gave numerous recitals both in Budapest and the countryside as well as abrod. Since 1957 he was abroad on 25 occasions, performing his own compositions and world hits in Hungarian, German, Italian, English and Polish. The popularitv of his work is borne out by the fact that until 1974, 1,800;000 copies of his records had been eleased, including some 500 songs.
To mark his 4Oth anniversary as a composer. in 1 974 the Editio Musica issued a Breitner album, and in that same year he was also given,the Award For Socialist Culture in recognition of his outstanding artistic activity.
Credits

Backing Band – Stúdió 11
Backing Vocals – Harmónia Vokál
Conductor [Harmónia Vokál, Stúdió 11] – Jereb Ervin
Conductor [Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Hallgatóinak Vonószenekara] – Balassa P. Tamás
Engineer [Sound] – Berényi István 
Graphics – J. Federics Irma
Lacquer Cut By – EO 
Music Director – Hézser Zoltán 
Orchestra – Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola Hallgatóinak Vonószenekara 
Written-By – Breitner János
Notes
℗ 1976
MHV felvétel - MHV recording
O.J.
Made in Hungary

2020. szeptember 13., vasárnap

Cha Cha Cha Marimba Chiapas Vol.4 LP 1959 Digital transfer, noise cleaning and mixed, at Audio Design Studio Home Sound Recording Studio made 2020 th.



Downloads         01    02    03    04


A
01 - El Manisero
02 - Las Clases De Cha Cha Cha
03 - El Tunel
04 - Patricia
05 - El Bodeguero
06 - Triana Morena
07 - Nunca

B
08 - Torero
09 - Cosita Linda
10 - Dancero
11 - Lamento Borincana
12 - Corazon De Melon
13 - En El Mar
14 - Oyeme Mama

Audio Fidelity Records produced and released the World's First Stereophonic High Fidelity record in November, 1957.

AF® - Audio Fidelity® A Study in STEREOPHONIC HIGH FIDELITY Sound
Audio Fidelity inc. 770 Eleventh Avenue, New York 19, N.Y.
Printed in U.S.A. Copyright 1959 By Audio Fidelity, Inc.




2020. szeptember 1., kedd

Jazz House - Joan Chamorro and Young Band Presents - Digital transfer and remastered at, Audio Design Studio 2020 th.




Download         01   02    03    04
   
Egy fiatalokból álló csapat, akik igazán méltóak arra, hogy kitűnő zenészekként találkozhassunk velük a jazz műfaj széles zenei palettáján.

01  Alba Armengou & Scott Hamilton - Meditacio
02  Alba Armengou & Scott Hamilton & Sant Andreu Jazz Band - Shiny Stockings
03  Carla Motis & Scott Hamilton - Everything Happens To Me
04  Sant Andreu Jazz Band & Scott Hamilton - Donna Lee
05  Sant Andreu Jazz Band (Elia Bastida) & Scott Hamilton - Insensatez
06  Elia Bastida, Alba Armengou, Carla Motis, Joan Chamorro - Sonho Meu
07  Joan Chamorro & Young Band ( Alba Armengou Voz) & Joe Magnarelli - Foolin' Myself
08  Joan Chamorro Trio & Elia Bastida & Joe Magnarelli - Uma Estrela
09  Joana Casanova & Joe Magnarelli  - Walkin' Shoes
10  Sant Andreu Jazz Band &  Koldo Munne & Joe Magnarelli - Donna Lee


More and more.......   YouTube.com