Download DATA
01 02 03 04
Cigánydalok LP 1967 Qualiton Rekords
Grabócz Miklós feldolg.
Kovacs Apollonia - Madarász Katalin - Gaál Gabriella
Járóka Sándor és Zenekara,
Lakatos Sándor és Zenekara
Ciganydalok - Gypsy Songs LPX - SLPX 10103 1967 Qualiton
01 - Ki tancol a kocsmaban
02 - Leestek a teli havak
03 - Mikor mentem Szovatara
04 - Fozok neked szaraz babot
05 - Kertem alatt jar a postas
06 - Sej, haj, Boldizsar
07 - Nem szulettem butyira mama
08 - Jaj babam, babam
09 - Adjon isten szekeret
10 - Minden ablak alatt
11 - Alacsony a cipom sarka
12 - Faj a gyomrom, faj
13 - Fejik a fekete kecsket
14 - Nyolceves se voltam
15 - Zsuzsi neni
16 - A magocsi erdo
17 - Sej, haj, Rozika
18 - Aj devlare
19 - Elvittek a ciganyokat
20 - Ket kolomper
21 - Mulatok, mert jo kedvem van
22 - Alacsony haz
23 - Piros volt a paradicsom
24 - Buzat esazik a vadgalamb
25 - Most mar elmehetsz
A/
1, 3, 4, Kovács Apollónia
2, Madarász Katalin, Gál Gabriella (ének)
1, 3, Lakatos Sándor és zenekara
3, 4, Járóka Sándor és zenekara
LPX SLPX 10103 A 22' 45"
------------------------------------------------------
B/
1, 3, 4, Kovács Apollónia
2, Madarász Katalin, Gál Gabriella (ének)
1, 2, 4, Járóka Sándor és zenekara
3. Lakatos Sándor és zenekara
LPX SLPX 10103 B 22' 45"
Ezt az albumot még gyerek fejjel igen sokat hallgattam, egy rozoga öreg lemezjátszón, mert a rokonnak akinél ez található volt, szinte más nem is állt rendelkezésre egy-két kis lemezen kívül. Ki hitte volna, hogy lassan 50 év múltán itt lesz található, kijavított formában ez az eredeti hanglemez melyet bizony az idő, és a lemezjátszó tűk, kissé viseltessé tették....
-----------------Kovács Apollónia ( Forrás: Wikipédia )
Szülei: Kovács Lajos és Koszta Katalin voltak. Tanulmányait a Józsa Béla Athenaeum színészoktató szakán végezte el Kolozsvárott. 1946-1949 között színésznő volt egy nagyenyedi magántársulatnál. 1949-1961 között a Nagyváradi Szigligeti Színházban játszott. Éz időtáj énekelt a Nagyváradi római katolikus székesegyház kórusában a 10 órai latin misék alkalmából, mikor ideje engedte. Majd 1961-ben Magyarországra települt át, Budapesten élt és magyar cigánydalokat adott elő, világhírű énekes lett belőle. Nemcsak előadta, hanem gyűjtötte is a dalokat, illetve egyes dalokat ő fordított le magyar nyelvre. 2007-ben a népi kultúra és népdalkincs ápolásáért, illetve előadóművészete elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével tüntették ki. 2011-ben a megkapta a legrangosabb magyar kitüntetést a Kossuth-díjat.
Lemezei:
Te akartad, hogy így legyen
Kovács Apollónia (1962)
Gyöngyvirágos kis kertemben
Hungarian Songs (1964)
Cigánydalok (Gipsy Songs) (1967)
Magyar nóták (1971)
Székely népdalok
Apollonia (1984)
Hej, daládé, daládé (1991)
Bíró uram, bíró uram (2000)
Hosszú útnak hosszú pora (2002)
------------------------------------
A milliók által kedvelt és ismert népszerű előadóművész, akit az Emberi Erőforrások Minisztériuma saját halottjának nyilvánított, november 17-én hunyt el 86 éves korában. A ceremónián a pályatársak és a zenésztársadalom nevében Szirmai László, az Országos Szórakoztatózenei Központ (OSZK) igazgatója búcsúztató beszédében felidézte, hogy Kovács Apollónia színésznőként kezdte pályáját egy nagyenyedi magántársulatnál, majd a Nagyváradi Állami Színházban játszott, és színésznőként több mint 40 szerepet formált meg.
Emlékezetett: Kovács Apollónia 1961-ben települt át Erdélyből Magyarországra, és legnagyobb sikereit népdal- és nótaénekesként érte el, a műfaj ikonjává vált, bejárta a Föld szinte valamennyi kontinensét, és népszerűsítette a műfajt, a magyar kultúrát. A dalokat a művész nemcsak előadta, hanem gyűjtötte is, néhányat ő fordított le magyarra jegyezte meg.
Magas szintű művészi munkáját a Nótaegyesület első Életműdíjával ismerte el, de számos Nívódíjat, majd állami kitüntetéseket kapott művészi tevékenységéért, így 2000-ben Dankó Pista-díjjal tüntették ki, 2004-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend kiskeresztjével, 2007-ben pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztjével is elismerték munkásságát. Tavaly, 2011. március 15-én pedig megkapta a legmagasabb művészi elismerést, a Kossuth-díjat.
A hazai művészvilág nevében az OSZK igazgatója azt mondta, Kovács Apollónia halhatatlanságát, feledhetetlenségét őrzik hanglemezei, megszámlálhatatlan rádió- és televíziófelvételei.
A család nevében unokahúga és keresztlánya, Palotás Józsefné Katalin búcsúzott, aki elmondta, hogy a művész hosszan tartó súlyos betegsége miatt azért vonult vissza a közélettől, mert nem akart csalódást okozni rajongóinak. Mint mondta, a Kossuth-díj új reményt és erőt adott Kovács Apollónia számára a felépüléshez, de a budakalászi idősek otthonából már nem tudott visszatérni a számára a családot és a világot jelentő színpadra, itt érte november 17-én a halál.
A Kossuth-díjas nótaénekest mintegy kétszázan, a 100 tagú cigányzenekar kíséretében búcsúztatták, koporsóját pedig a Fiumei úti Nemzeti Sírkert művészparcellájában temették el. Koporsójára a család a szertartáson egy marék erdélyi földet is szórt.
A búcsúzatók között ott volt Kállai Kis Ernő klarinétművész, Mága Zoltán hegedűművész, neves és ismert cigányzenészek, nótaénekesek.
Forrás: HIRADÓ.HU
Köszönöm!
VálaszTörlés